Notariusz i akty notarialne, gdzie jak również z kim?

Wydawałoby się, że zawarcie aktu notarialnego to zwykła formalność, która powinna pójść prędko i gładko. Praktycznie okazuje się, że warto poświęcić nieco czasu na odpowiednie przygotowanie się do zawarcia umowy notarialnej żeby nie trafić na nieprzewidziane trudności czy również pomyłki pisarskie.

Notariusz bydgoszcz – Jeżeli chcesz zostać inwestorem w domów i mieszkań to w większości sytuacji będziesz spotykał się z notariuszem – przynajmniej tego Ci życzę ? Przy prowadzeniu działalności deweloperskiej okazało się, że w pewnym momencie rozwoju firmy nie byłem w stanie znaleźć czasu, który był potrzebny na uczestnictwo we wszystkich wymaganych aktach notarialnych. I tak już przy kilkudziesięciu nieruchomościach, które miałem sprzedać rocznie planowany czas na akty notarialne wyglądał około tak:

umowa deweloperska – 1,5 godziny czytania + około 1 godziny na dojazd. A dodatkowo wszystkie umowy zawierane zostały z reguły w różnych terminach co wymagało odpowiedniego ustawiania dnia by nie okazało się, że jakieś spotkanie czy również wydarzenie się przedłużyło a ja mógłbym spóźnić się na akt notarialny. umowa przyrzeczona – 1 godzina czytania. Tutaj udawało się umówić klientów ,hurtem” – czyli np. nabywcy z tego samego osiedla podpisywali umowy po kolei poczynając od np. poniedziałku ? , więc można dodać tylko około 15 minut średnio na dojazd i przerwy. Zwróć uwagę, że udział w samych umowach deweloperskich przy np. 25-ciu jednostkach sprzedażowych to ponad 62 godziny rozrzucone w różnych okresach czasu, a udział w umowach przyrzeczonych to niemalże 29 godzin – co daje przy 8-godzinnej dniówce – ponad 4 dni siedzenia w kancelarii notarialnej (!) – i to przy założeniu, że wszyscy klienci mogliby stanąć do aktu w zaproponowanych przeze mnie godzinach.

Reasumując: mniej więcej 2 tygodni roboczych musiałbym spędzić w kancelarii podpisując umowy. Nie liczę tutaj aktów notarialnych dotyczących pozyskiwania nowych gruntów finansowych. A co z prowadzeniem firmy i z zarządzaniem realizacją inwestycji? Wszakże to są właśnie rzeczy na które muszę posiadać najwięcej czasu.

Rozstrzygnięciem dla mnie okazało się powołanie upoważnionego pracownika, który zawierał umowy o informacji z góry ustalonej. Ewentualne wymagane drobne zmiany odbywały się na podstawie telefonicznej konsultacji notariusza ze mną. Możliwe, że takie rozwiązanie będzie również odpowiednie dla Ciebie? Wszystko zależy od skali działalności, no i na 100% od… Twojego nastawienia. Niektórzy nie są w stanie scedować na nikogo innego takich czynności w obawie przed brakiem 100% kontroli nad treścią zawieranych aktów notarialnych. Jak jest w Twoim przypadku? Myślę, że warto abyś na spokojnie to rozważył kancelaria notarialna bydgoszcz.

Jeśli już interesuje Cię zagadnienie działalności deweloperskiej to przeczytaj koniecznie mój inny wpis: Jak zostać deweloperem i zarabiać na budowie mieszkań a także Jak prowadzić inwestycje deweloperskie

Niemniej jednak od czego rozpocząć i co zrobić ażeby dobrze wyselekcjonować kancelarię? Jak podpisywać akt notarialny , a ponadto na co zwrócić uwagę we współpracy z notariuszem? Poniżej wiele zasad, które mogą ułatwić Inni ludzie zorientowanie się w tym problemach.

W trakcie sporządzania umów w formie aktu notarialnego mogą pojawić się w nich błędy. Różny może być ich kaliber – każdy z nich może jednak spowodować u nas niepotrzebny stres. Może zdarzyć się literówka w nazwisku, która uniemożliwi dokonanie wpisu w księdze wieczystej, niemniej jednak może zdarzyć się także: złe zapisanie kwoty do zapłaty, numeru konta czy też błędne zsumowanie udziałów w gruncie, i tym podobne.

Konsekwencje błędów w akcie notarialnym mogą być bardzo kłopotliwe, skomplikowane do naprawienia Oraz… bardzo kosztowne. Wyobraź sobie, że jesteś deweloperem i sprzedając domu mieszkalnego zapomniałeś o wpisaniu służebności regulujących dostęp do miejsc parkingowych czy do drogi, która miała być w zamierzeniu wspólnie użytkowana. Wyprostowanie takich sytuacji nie w każdej sytuacji jest łatwą formalnością – niezależnie od tego kto nie dopilnował swoich obowiązków: notariusz czy inwestor. Warto więc przyłożyć się do dobrego zaplanowania aktu notarialnego by zminimalizować ryzyko powstania błędów.

Masz plan kupić lokal na rynku pierwotnym? Przeczytaj mój wpis Czy zakup lokalu od dewelopera jest ryzykowny i zobacz na co warto zwrócić uwagę przy takiej transakcji.

Jak wybrać właściwego notariusza? Zacznijmy od początku. Warto zastanowić się, czy to takie ważne, by posiadać ,swoją” kancelarię notarialną?

Po kilkunastu latach inwestowania i setkach zawartych aktów notarialnych jestem przekonany, że warto. Optymalnie jest posiadać nawet kilka zaprzyjaźnionych kancelarii. Oto dlaczego:

Po pierwsze będziesz miał większe możliwości by ustalić dogodny termin aktu notarialnego. Jeżeli w jednej kancelarii będzie tłok, to może się okazać, że w tym samym czasie w innej są wolne terminy.

Po drugie niektórzy notariusze mają większe niż inni ich koledzy praktykę w pewnych aspektach działalności – np. u jednego notariusza nie gorzej będzie zawrzeć umowę firmy a u innego podpisywać przykładowo. umowy deweloperskie.

Notariusz jako osoba godna zaufania Warto zwrócić uwagę na to, abyś mógł w łatwy sposób porozumieć się z wybranym rejentem. Notariusz powinien być też osobą wyjątkowo godną zaufania – zarówno dla Ciebie, jak i dla drugiej strony transakcji. Tylko w atmosferze wzajemnego zaufania możliwe jest dobre przeprowadzenie transakcji, priorytetowo tych bardziej niełatwych.

Elastyczność w zakresie ustalania terminów Warto wybrać takiego notariusza, który będzie gotowy by zrobić dla Ciebie akt notarialny także w niestandardowych godzinach. Ma możliwość się zdarzyć, że sprzedający będą mogli stawić się w komplecie np. wyłącznie w sobotę po południu, a nie każda niekosztowny notariusz bydgoszcz kancelaria zechce podjąć się sporządzenia aktu w takim terminie. Niestandardowe terminy najcześciej przydają się wtedy gdy sprzedawane są domów i mieszkań będące współwłasnością wielu ludzi – np. kilkudziesięciu. W większości są to jedne z bardziej opłacalnych transakcji jakie będziesz spinał.

Czy można negocjować cenę aktu notarialnego z notariuszem? Tak, jak najbardziej możesz negocjować stawkę wynagrodzenia notariusza – tzw. taksę notarialną. Niestety są oczywiste opłaty stałe – takie jak podatek od czynności cywilnoprawnych czy opłaty za wpis do księgi wieczystej, na które nie masz żadnego wpływu, a które w większości umów sprzedaży będą konieczne do poniesienia.

Jak umówić się na zawarcie aktu notarialnego? Zwyczajowo przyjęło się, że to strona kupująca posiada prawo wyboru kancelarii notarialnej, w której odbędzie się transakcja. Jeżeli już zatem masz zamiar kupić nieruchomość to nie wahaj się wskazać indywidualnej kancelarii do dokonania czynności.

Jadąc do znanej Kobiety i mężczyźni kancelarii będziesz mógł skupić się na ważnych aspektach umowy, a nie zastanawiać się jak odkryć samą kancelarię czy również gdzie zaparkować auto.

Co dostarczyć notariuszowi przed aktem notarialnym? Przedtem postaraj się dostarczyć notariuszowi komplet potrzebnych mu treści w czytelny sposób. Podaj indywidualne dane , poza tym dane drugiej strony umowy, dane domów i mieszkań – takie jak numer księgi wieczystej, numer działki, adres, itp. – dostarcz potrzebne dokumenty – takie jak zaświadczenie o przeznaczeniu, zaświadczenie o rewitalizacji, czy inne wymagane w danej transakcji jeśli taki obowiązek będzie spoczywał na Tobie.

Opisz też wszelkie ważne okoliczności umowy, którą chcesz zawrzeć – takie jak: – cena nieruchomości – warunki płatności – sposób i termin przekazania nieruchomości

Upewnij się przed aktem notarialnym, że druga strona umowy także dostarczyła komplet potrzebnych dokumentów.

Jak przygotować się do aktu notarialnego? Przygotuj sobie kartkę z numerem konta – zarówno w przypadku gdy sprzedajesz nieruchomość, ale także kiedy zawierasz umowę innego typu – np. warunkową – w wyniku której możesz spodziewać się przelewu zwrotnego.

Kto ponosi koszty aktu notarialnego? Zwyczajowo przyjęło się, że koszty aktu notarialnego ponosi kupujący. Zatem jeżeli to Ty będziesz płatnikiem — nie zapomnij o zabraniu ze sobą adekwatnej ilości gotówki. Bez wątpienia znacznie wygodniej będzie, jeżeli już już będziesz mógł zapłacić za akt notarialny przelewem – na co także warto zwrócić uwagę dokonując wyboru stałej kancelarii do współpracy.

Jak zawrzeć akt notarialny? Jeśli jesteś wzrokowcem – tak jak ja – to poproś notariusza o przygotowanie wydrukowanego aktu notarialnego dla siebie – tak, abyś mógł na bieżąco sprawdzać poprawność wszystkich zapisów. Zauważyłem że, gdy nie widzę samego aktu, a jedynie go słucham to po pewnym czasie wyłączam się i nie jestem w stanie adekwatnie ze starannosią kontrolować informacji odczytywanych słów.

Muszę je po prostu widzieć.

Jeśli już masz identycznie, to poproś o swój egzemplarz i na bieżąco czytaj prawie każde zdanie które odczytuje notariusz. W ten sposób znacznie zwiększasz szanse na to, że wyłapiesz na tym etapie potencjalny błąd.

Jakie dane warto priorytetowo uważnie sprawdzić? W szczególności z uwagą sprawdź osobiste informacje osobowe, dane domów i mieszkań, cenę sprzedaży , a dodatkowo termin zapłaty. Podczas czytania aktu notarialnego sprawdź również uważnie informacje konta bankowego, na które masz otrzymać zapłatę ceny nieruchomości.

No i wreszcie najistotniejsze: upewnij się, że umowa którą zawierasz jest tą którą chcesz zawrzeć. W razie sugestie, jeżeli nie są dla Ciebie jasne jakieś sformułowania czy również konstrukcja samej umowy, nie wahaj się prosić notariusza o wyjaśnienia. Ich udzielenie jest jego koniecznością. Musi on również upewnić się, że wiesz jaką umowę podpisujesz i że robisz to całkiem świadomie.

Jak bezpiecznie zapłacić za nieruchomość? Tutaj przypomina mi się historia transakcji pewnego znajomego:

Podczas sprzedaży swojego lokalu mieszkalnego Marek spisał z kupującym akt notarialny w którym napisano, że cena za nieruchomość została zapłacona. Potem wyszli wspólnie z kancelarii i udali się do banku ażeby kupujący mógł wyprodukować przelew, niemniej jednak okazało się, że zwracając uwagę na na wczesną godzinę bank jest jeszcze zamknięty i będzie otwarty dopiero za godzinę. Kupujący zaproponował więc, że spotkają się za godzinę i wtedy wykona przelew. Aktualnie Marek poczuł się mocno niepewnie gdy wyobraził sobie siebie za godzinę jak samotnie stoi przed bankiem w oczekiwaniu na kupującego. Zaproponował więc żeby się nie rozstawać i zaprosił kupującego na kawę gdzie wspólnie doczekali do otwarcia banku. Nabywca wykonał przelew i transakcja zakończyła się pomyślnie.

Można jednakże łatwo wyobrazić sobie, że ta sytuacja skończyłaby się dramatycznie. Nieuczciwy kupujący mógłby wykorzystać fakt, że posiada dokument potwierdzający dokonanie zapłaty za nieruchomość i mógłby zwyczajnie… pójść w własną stronę niezależnie od tego czy bank byłby zamknięty czy otwarty.

Dlatego warto umieszczać w akcie notarialnym zapisy zgodne z faktami. Jeżeli już umawiasz się, że kupujący zapłaci Ci wszyscy najpóźniej w ciągu 3 dni przelewem – to właśnie w ten sposób to zapiszcie. Wręcz jeśli macie zamysł udać się wspólnie do banku tuż po samym akcie notarialnym.

Sprzedajesz nieruchomość, a zapłatę masz zdobyć dopiero za jakiś czas? Zobacz jak możesz się zabezpieczyć – jeden ze sposobów opisuje Piotr we wpisie: Zadbaj o swoje bezpieczeństwo przy sprzedaży nieruchomości

Pamiętaj o tym, że niektórzy ludzie podpisują akt notarialny jeden raz w życiu więc wybierz kancelarię w któr

Dodaj komentarz